بازگشت به منوی اصلی →

 

دسترسی به بازار کار در یونان


فقط در صورتی می توانید از حق شاغل بودن در یونان برخوردار شوید که به عنوان پناهنده به رسمیت شناخته شده باشید، یا حمایت تکمیلی دریافت کرده باشید، یا ثبت نام کامل خود را به عنوان پناه جو انجام داده باشید. در صورتی که فقط پیش ثبت نام شده باشید، نمی توانید به صورت قانونی شاغل شوید.


برای استخدام شدن به صورت قانونی به چه چیزهایی نیاز دارم؟

 • شماره ثبت مالیاتی (AFM)

 • شماره تامین اجتماعی (AMKA)

 • شماره بیمه ملی

 • بسته به شغلتان احتمال دارد که نیاز به مجوزهای دیگری داشته باشید (به عنوان مثال مجوز سلامت و امنیت).

 • بسته به نوع شغل احتمال دارد که نیاز به حساب بانکی داشته باشید.


چگونه می توانم شماره ثبت مالیاتی (AFM) به دست آورم؟

می‌توانید، شخصا، شماره ثبت مالیاتی را از دفتر مالیات موجود در منطقه خود ( ‘Eforia’ یا ‘DOY’ ) دریافت کنید. دفاتر وابسته به امور مالیاتی در محل اقامت شما وجود دارد. از لینک زیر می توانید دفتر منطقه ای امور مالیاتی موجود در محل اقامت خود را جستجو کنید:

برای ثبت نام جهت دریافت شماره مالیاتی ( AFM) باید مدارک زیر را به همراه داشته باشید:

 1. کپی از کارت درخواست حمایت بین المللی («کارت سفید») یا مجوز اقامت خود.

 2. سندی که وضعیت اقامت شما را نشان می دهد.


چگونه می توانم شماره تامین اجتماعی (AMKA)به دست آورم؟

می‌توانید شخصاً برای دریافت AMKA در مرکز خدمات شهروندی (KEP) یا در یکی از دفاتر OAEE یا دریکی از دفاتر IKA ثبت نام کنید. برای این انجام این کار نیازی گرفتن وقت قبلی نداریداما باید شخصاً اقدام کنید و احتمال دارد که مجبور شوید حدود یک ساعت صبر کنید تا AMKA خود را دریافت کنید. می‌توانید آدرس دفاترKEP و OAEE و IKA را در لینک های زیر مشاهده کنید.

KEP

OAEE

IKA

برای ثبت نام جهت دریافت AMKA باید مدارک زیر را به همراه داشته باشید:

1- کپی از کارت درخواست حمایت بین المللی («کارت سفید») یا مجوز اقامت خود.

2- سندی که وضعیت اقامت شما را نشان می دهد.

3- برخی از دفاتر از شما می خواهند که برای دریافت AMKA ، شماره AFM خود را ارائه دهید.


چگونه می‌توانم شماره ملی بیمه خود را دریافت کنم؟

می توانید برای دریافت شماره بیمه ملی خود به یکی از دفاتر IKA محل اقامت خود مراجعه کنید. بعد از دریافت شماره ملی بیمه، باید آن را به شخص استخدام کننده خود ارائه دهید تا وی بتواند شما را برای کار ثبت نام کند. می توانید آدرس دفاتر را از لینک زیر جستجو کنید IKA :

برای دریافت شماره بیمه ملی، باید اسناد زیر را ارائه دهید:

 • 1- کپی از کارت درخواست حمایت بین المللی («کارت سفید») یا مجوز اقامت خود.

 • 2- سندی که وضعیت اقامت شما را نشان می دهد.

 • 3- شماره ثبت مالیاتی (AMKA)

 • 4- شماره تامین اجتماعی (AFM)


چگونه می‌توانم وضعیت کنونی اقامت خود را نشان بدهم؟

اگر در محلی که در کارت ثبت نام کاملتان ذکر شده است اقامت دارید، نیازی به مدرک دیگری ندارید. اگر شما از صحت آدرس نوشته شده در کارتتان مطمئن نیستید، از شخصی که مسلط به زبان یونانی است بخواهید که آن را برای شما بخواند تا مطمئن شوید که کمپ یا منطقه ای که اکنون در آن سکونت دارید در آن نوشته شده است.

eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee.png

در صورتی که آدرس نوشته شده در کارت ثبت نام کاملتان، آدرسی نیست که اکنون در آن اقامت دارید، می‌توانید اقدام‌های زیر را انجام دهید:

الف) نزد اداره پناهندگی درخواستی ارائه دهید و در آن آدرس کنونی خود را اعلام کنید و همچنین درخواست تغییر آدرس قبلی خود را بدهید. این درخواست باید ممهور به مهر اداره پناهندگی باشد تا معتبر شناخته شود. یا (در صورت امکان)

ب) یک استشهاد نامه (شامل گواهی صحت امضای شما) فراهم کنید که حضور شما را در آدرسی به‌خصوص، یا در کمپی سازمان یافته، تأیید می کند.

اگر مالک یا مستاجر محل اقامت خود نیستید (به عنوان مثال اگر شما در محلی که توسط داوطلبان تهیه شده است اقامت دارید)، در این صورت شما همچنین باید مالیات بر درآمد مالک یا مستاجر و همچنین سند مالکیت آن ملک (به عنوان مثال سند مالکیت یا برگه E9 دفتر مالیاتی) به همراه اجاره نامه را ارائه دهید.

اگر مالک یا مستاجر هستید، باید قرارداد یا اجاره نامه خانه را به همراه سند مالکیت آن ارائه دهید، این سند می تواند قبض آب و برق، یا برگه E9 یا اسناد دیگر موجود در سایت تاکسینت (سیستم آنلاین اظهار مالیات یونان) باشد. می توانید لینک این وبسایت را ذیلا مشاهده کنید:


آیا سازمانی وجود دارد که بتواند به من در این امر کمک کند؟

در صورتی که نیاز یه کمک داشته باشید باید با UNHCR یا هر سازمان دیگری که در زمینه مسایل حقوقی تخصص دارد، به عنوان مثال مجلس مشاوره یونان (GCR) یا سولیداریتی ناو، تماس بگیرید

اگر نتوانید به زبان یونانی صحبت کنید، به دست آوردن AMKA و AFM می‌تواند مشکل باشد. لذا اگر به دنبال استخدام شدن هستید، باید از شخصی مسلط به زبان یونانی کمک بگیرید تا شما را در سازمان های مربوطه همراهی کند


لطفاً توجه داشته باشيد اين اطلاعات كلّي است. اگر سوال خاصي درباره پرونده شخصي خود داريد، يا در صورت داشتن وكيل با وكيل خود تماس بگيريد و يا به ما در صفحه فيسبوك پيغام دهيد