بازگشت به منوی اصلی →

 

بازگشت داوطلبانه و استقرار مجدد


بازگشت داوطلبانه چیست؟

بازگشت داوطلبانه با دریافت کمک، برنامه ای است برای کسانی که به صورت داوطلبانه تصمیم گرفته اند به کشور خود بازگردند. سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) مسئول اجرای این برنامه است.

هر چند که IOM به تیم اطلاعات سیار اطلاع داده که این برنامه به صورتِ موقت متوقف شده است. به این خاطر که مدت اجرایی این برنامه سه سال بوده است. و اکنون که سه سال به سر آمده نیاز به تمدید مجدد آن است. چنانچه پیش از توقفِ این برنامه اقدام کرده اید، به احتمال بسیار زیاد تقاضای شما بررسی میشود. IOM همچنین تایید کرد که این برنامه مجدداً بزودی از سر خواهد گرفته شد. هنوز از زمان از سرگیری آن اطلاعاتی در دست نیست، اما احتمالاً در سپتامبر و یا اکتبر خواهد بود. چنانچه در این مدت، متمایل به بازگشتِ داوطلبانه هستید، هنوز میتوانید به یکی از دفاترِ IOM مراجعه کنید و مدارک خود را نشان دهید. بمجردی که برنامه دوباره آغاز شود، شما را آگاه خواهند کرد.


به کجا می‌توانم بازگردم؟

سازمان IOM به هیچ وجه برای بازگشت به کشورهایی که امن نیستند، مانند سوریه پروازی فراهم نمی کند.فقط امکان دارد که به کشور اصلی خود و نه هیچ کشور دیگری بازگردید.

اگر منطقه ای گه در کشور خود در آن زندگی می‌کنید نا امن شناخته شده باشد، ولی بقیه نقاط در کشور شما به عنوان نقاط امن در نظر گرفته شده اند، احتمال دارد که بتولنید به مناطقی که امن تلقی می‌شوند بازگردید. برای اینکه بررسی کنید آیا IOM می‌تواند پروازی برای شما فراهم کند، به یکی از دفترهای آنان مراجعه کنید (آدرس های زیر را ملاحظه کنید) یا با این شماره تلفن تماس بگیرید: 40 90 991 210 30+.


چه کسی برای بازگشت داوطلبانه واجد شرایط است؟

فقط در صورتی می توانید برای بازگشت داوطلبانه با دریافت کمک ثبت نام کنید که به عنوان پناه جو ثبت نشده باشید، یا درخواست پناهندگی خود را رها کرده باشید، یا درخواست شما رد شده باشد، یا اینکه به دلایلی مایل نیستید دیگر در یونان بمانید. این بدین معنی است که اگر به عنوان پناه جو ثبت نام شده باشید، باید درخواست پناهندگی خود را پس بگیرید تا بتوانید برای بازگشت داوطلبانه ثبت نام کنید. این مرحله قابل بازگشت نیست، لذا قبل از انجام این کار 100% مطمئن شوید که شما قصد بازگشت دارید.

کسانی که درحال حاضر حمایت بین‌المللی دریافت کرده‌اند (پناهندگی یا حمایت تکمیلی)، برای استفاده از این برنامه واجد شرایط نمی باشند. اگر شما در یونان حمایت بین‌المللی دریافت کرده‌اید اما هنوز می‌خواهید به صورت داوطلبانه به کشور خود بازگردید، IOM می‌تواند اسناد لازم را برای شما فراهم کند تا از حمایت بین‌المللی دست بکشید و بدینوسیله بتوانید از این برنامه استفاده کنید.


آیا این روند هزینه ای را در بر خواهد داشت و IOM دقیقا چه چیزی فراهم می کند؟

استفاده از برنامه بازگشت داوطلبانه رایگان است. علاوه بر آن IOM موارد زیر را برای کسانی که درخواست بازگشت دارند فراهم می کند:

  1. اطلاعات و مشاوره برای بازگشت

  2. کمک هایی قبل از خروج شامل کمک کردن برای تهیه مدارک مناسب (مانند مدارک مورد نیاز سفر)، بلیط هواپیما و انتقال به فرودگاه

  3. کمک هایی برای ترانزیت و پذیرش

  4. مبلغی پول جهت به همراه داشتن در طول سفر – 400 یورو برای هر نفر


کجا و نزد چه کسی می‌توانم درخواست بدهم؟

اگر بازگشت داوطلبانه را به عنوان گزینه ای در ذهن دارید، برای کسب اطلاعات بیشتر باید با IOM تماس بگیرید. اگر بتوانید به یکی از دفاتر IOM مراجعه کنید، آنان می‌توانند با کمک یک مترجم با شما صحبت کنند.


دفاتر سازمان بین المللی مهاجرت در یونان

 

دفتر آتن


6 Dodekanisou Street,
Alimos, 17456,
Athens, Greece


Tel : +30 210 991 90 40
Email : iomathens@iom.int

 

 
 

دفتر تسالونیکی

 

Leof. Vasileos Georgiou 1,
Building E, Office 26 E,
54640, Thessaloniki, Greece


Tel : +30 231 331 73 49

 

دفاتر دیگری در لوانینا، هراکلیون و پترا وجود دارند. برای اطلاعات بیشتر در این خصوص لطفاً به لینک زیر مراجعه کنید


لطفاً توجه داشته باشيد اين اطلاعات كلّي است. اگر سوال خاصي درباره پرونده شخصي خود داريد، يا در صورت داشتن وكيل با وكيل خود تماس بگيريد و يا به ما در صفحه فيسبوك پيغام دهيد