بازگشت به منوی اصلی →

 

تمام آنچه که باید در موردِ مصاحبه پناهندگی در یونان بدانید


مصاحبه پناهندگی چیست؟

پس از اینکه درخواست پناهندگی شما در سامانه ’ثبت نام کامل‘ ثبت شد. مسئولین به جزییاتِ درخواستِ شما رسیدگی میکنند تا معلوم شود که آیا مستحق دریافت وضعیت پناهندگی هستید یا خیر. در مورد وضعیت های پناهندگی متفاوت و نرخ پذیرش در کشورهای مختلفِ اروپایی به اینجا مراجعه کنید

در مصاحبه پناهندگی، شما فرصت توضیح در مورد دلایلی که شما را مجبور به ترک وطن کرده است را خواهید داشت. همچنین دلایلی که شما را مانع از بازگشت به وطن میکند. این مهمترین مرحله از تقاضای پناهندگی شماست. چراکه اطلاعاتی که در این مصاحبه ارائه میدهید، تعیین میکند که آیا در یونان، وضعیت پناهندگی به شما اعطا خواهد شد یا نه

آماده شدن برای مصاحبه از اهمیت خاصی برخوردار است. همچنین این موضوع که وقت مصاحبه خود را از دست ندهید. در طی مصاحبه باید سعی کنید که تمامِ سوالات خود را با راستگویی تمام پاسخ دهید


چرا باید برای مصاحبه خود حاضر و آماده باشم؟

از آنجایی که مصاحبه پناهندگی، شاخص عمده تعیین پناهندگی شماست، بنابراین آمادگی کامل برای آن لازم است. با آمادگی کامل، میتوانید اطمینان حاصل کنید که حکم پناهندگی عادلانه ای برایتان صادر خواهد شد. اگر وکیل یا مدد کار حقوقی دارید، بخواهید که شما را برای مصاحبه تان آماده کنند. اگر وکیل یا مددکار ندارید، با یک سازمان غیر انتفائی (NGO) تماس برقرار کنید و برای ما در موبایل اینفو تیم پیغامی در واتس اپ و یا فیسبوک بفرستید


کجا و کی مصاحبه من برگزار میشود؟

مصاحبه شما معمولا در تاریخ و مکانی که روی کارتِ سفید شما درج شده انجام میپذیرد

کی

کی

 
کجا

کجا


چگونه به محل مصاحبه ام خواهم رفت؟

اگر از محل دفتر پناهندگی محلی فاصله زیادی دارید، سفر خود را از پیش برنامه ریزی کنید. متاسفانه UNHCR برای مصاحبه پناهندگی، سرویس رفت و آمد مهیا نمیکند. اگر برای رفت و آمد نیاز به کمک دارید، از مدیریتِ کمپ و یا اقامتگاه خود، کمک بگیرید. مصاحبه های پناهندگی معمولا ۷ صبح برگزار میشوند.

حتما اطمینان حاصل کنید که سر وقت حاضر شوید. چنانچه دیر برسید، افسر پناهندگی ممکن است از مصاحبه با شما خودداری کند.


آیا میتوانم کودک خردسال خود را به دفتر پناهندگی به همراه بیاورم؟

بله باید اینکار را بکنید، از لحاظ نظری خردسالان (کودکان زیر ۱۸ سال) مصاحبه پناهندگی جداگانه ای ندارند. البته که مصاحبه کننده ممکن است از آن ها چند سوال بپرسد که حتما در حضور شما انجام خواهد شد. مصاحبه کننده باید مسائلی همچون سن آنها، آسیب پذیری و وضعیت روانی آنها را مد نظر بگیرد


چه جور مدارکی را برای مصاحبه پناهندگی خود باید به همراه بیاورم؟

مدارک شناسایی شخصی همچون کارت شناسایی پاسپورت و شناسنامه و هرگونه مدرکی که به باور پذیر تر شدن داستان کمک کند.

به عنوان مثال:

 • اگر در کشور مبدا خود مورد آزار و اذیت و یا ضرب و جرح قرار گرفته اید. تمام مدارک پزشکی که در آن زمان دریافت کرده اید را به همراه بیاورید. اگر از زخم و جراحت جدی آسیب دیده اید، عکس هایی از زخم ها و جراحاتِ مرتبط بدنتان به همراه داشته باشید.

 • و یا اگر مقالاتی در روزنامه های محلی یا گزارشاتی در اینترنت موجود است که داستان شما را تایید میکند، به همراه بیاوریدشان.

در نهایت، بسیار مفید خواهد بود که هر چیزی که داستان شما در مورد فرارتان از کشور را با دلیل و مدرک اثبات میکند به همراه داشته باشید.(مانند عکس، اجاره نامه، نامه ، مکاتبات، قرار داد کاری و از این قبیل مدارک.)


مصاحبه من چقدر به درازا خواهد انجامید؟

هیچ قانونی در موردِ زمان انجام مصاحبه وجود ندارد. بعضی از مصاحبه ها خیلی کوتاه اند، (تقریبا یک ساعت). برخی مصاحبه ها هم خیلی طولانی اند (بیش از ۶ ساعت). مدت زمان انجام مصاحبه تعیین کننده ردی یا قبولی مصاحبه نیست. این محتویاتِ مصاحبه است که بسیار مهم است. به عنوان مثال چنانچه مصاحبه شما خیلی کوتاه باشد و فقط یک ساعت طول کشیده باشد. این بدان معنی نیست که شما رد شده اید

چنانچه مصاحبه شما بسیار طولانی شد و یا حالتان خوب نیست، مودبانه از مصاحبه کننده درخواست وقت تنفس بکنید


در طول مصاحبه ام چگونه باید رفتار کنم؟

مصاحبه شخصی گاه میتواند بسیار استرس آور باشد. بهتر است که شب قبل از آن را به خوبی بخوابید. و همچنین استرس تان را تا حد ممکن کنترل کنید. چیزی برای خوردن و آشامیدن برای خود و خانواده تان به همراه بیاورد چرا که ممکن است تمام روز را در اداره پناهندگی سپری کنید.

نکات مهم:

 • سعی کنید که به صورت نرمال و عادی برخورد کنید.
 • رفتارتان با مصاحبه کننده و مترجم همراه با احترام و ادب باشد.
 • درک کنید که آرامش خود را در تمام طول مصاحبه حفظ کنید و هیچگاه کنترل خود را از دست ندهید حتی اگر سوال ها شما را ناراحت میکند.
 • اگر احساس خوبی ندارید مصاحبه کننده را مطلع سازید تا به شما وقت تنفس بدهد. شما همیشه حق برخورداری از تنفس دارید. مثلا اگر نیاز دارید که به توالت بروید و یا به کمی هوای تازه نیاز دارید.

اگر مترجم را نمی فهمم و یا مترجم مرا نمی فهمد چه کنم؟

چنانکه زبان انگلیسی و یا یونانی را نمی توانید به صورت روان صحبت کنید، مترجمی برای ترجمه در طول تمام مصاحبه در اختیار خواهد بود از آنجا که مصاحبه شخصی برای نتیجه درخواست پناهندگی شما بسیار مهم است، بسیار حائز اهمیت است که ارتباط شفافی با مترجم داشته باشید. مطمئن شوید که مترجم دقیقا همان چیزهایی را که می‌گویید، ترجمه میکند.

نکات مهم:

 • بسیار آهسته به سوالات مصاحبه کننده پاسخ دهید.
 • از عبارات کوتاه استفاده کنید.
 • سعی کنید که بین جملات خود مدتی مکث کنید تا مترجم وقت کافی برای ترجمه صحبت های شما را داشته باشد.
 • از صحبت کردن به مدت طولانی و بدون توقف خودداری کنید. مترجم شما قادر نخواهد بود که همه چیزهایی را که گفته اید ترجمه کند.

اگر فکر میکنید که مترجمتان منظور شما را متوجه نمیشود و یا شما منظور مترجم رو متوجه نمیشوید. به مصاحبه کننده خود بگویید و درخواست یک مترجم جدید کنید. این ممکن است به عنوان مثال بخاطر اینکه، مترجم شما لهجه شما را متوجه نمیشود و یا بالعکس، اتفاق بیافتد. اطمینان حاصل کنید که این تغییر در پرونده تان ثبت شود.

اگر فکر میکنید که مترجم شما سخنان شما را تمام و کمال ترجمه نمیکند، که اطلاعاتی به سخنان شما میافزاید و یا از سخنان شما میکاهد، از مترجم خود مودبانه بخواهید تا مجددا ترجمه کند، یا اینکه جمله خود را به نحو دیگری بیان کنید. اگر مشکل همچنان باقی بود، به مصاحبه کننده خود اطلاع دهید و مطمئن شوید که این مشکل در پرونده شما ثبت شود.


در طی مصاحبه چه جور سورالاتی از من پرسیده میشود؟

به خاطر داشته باشید که تمام پرسش‌ها را باید با صداقت کامل پاسخ دهید توصیه می شود که در طی مصاحبه از دروغ گفتن پرهیز کنید. مصاحبه کننده سوالاتی از این قبیل را خواهد پرسید:

 • اطلاعاتی در مورد هویت شما.
 • اینکه چگونه به یونان رسیده اید.
 • دلیل اینکه خانه و کاشانه خود را ترک کردید.
 • کشوری را که در آن زندگی می کردید در صورتی که یک فرد بدون کشور هستید.
 • دلایلی که بر مبنای آنها نمی خواهید و یا نمی توانید به کشورتان برگردید.

آماده باشید که به سوالات جزئی بسیاری پاسخ دهید.

به عنوان مثال اگر که یک مکانیک خودرو بوده اید ممکن است که از شما در مورد قطعات خاص خودرو به زبان مادری تان سوال شود و یا محله ای که مغازه شما در آن واقع شده بوده.

به خاطر داشته باشید که این مسئولیت شماست که داستان تان را برای مصاحبه کننده تعریف کنید و دروغ گفتن در مورد آن می تواند اعتبار شما و اعتبار پرونده شما را زیر سوال ببرد. اگر آنها احساس کنند که شما قصد همکاری ندارید ممکن است که پرونده شما را بر مبنای عدم همکاری، رد کنند.

انسجام داستان شما بسیار مهم است به خاطر داشته باشید که داستان تان از طریق اعضای خانواده تان تایید خواهد شد و همچنین از طریق باقی منابع اطلاعاتی مانند پلیس یونان، اخبار بین المللی و اطلاعاتی که در مصاحبه‌های قبلی داده اید. اگر داستانتان با بعضی از این منابع مغایرت داشته باشد درخواست پناهندگی شما رد خواهد شد.

به یاد داشته باشید که دلایل ترک کشورتان را با جزئیات کامل بیان کنید اگر احساس می‌کنید که تقاضای شما مستعد دریافت پناهندگی است پس ترس شخصی خود، از این که تحت تعقیب و پیگیری قرار بگیرید را بیان کنید. مثلا تعقیب بر اساس نژاد، مذهب، ملیت، اعتقادات سیاسی و عضویت در یک گروه اجتماعی خاص. اگر دلایلی برای این دارید آنرا در مصاحبه خود نشان دهید. در غیر این صورت به تفصیل، در مورد تعقیب و پیگردی که احتمالاً در انتظارتان است توضیح دهید.

نکته مفید: نوشتن داستان تان روی کاغذ قبل از اینکه به مصاحبه بروید و در نظر گرفتن تمام جزئیات آن، در به خاطر سپردن تمام نکات مهم قبل از مصاحبه کمک می کند.

نکات مهمی که باید عنوان کنید:

 • تاریخ و زمان ها: زمان وقوع اتفاقاتی که منجر به ترک کشور شده است.
 • مکان ها: جاهایی که حوادث مهم اتفاق افتاده است.
 • افراد: اگر نام افرادی را که در تمام این اتفاقات اخیر بودند به یاد داشته باشید، کارِ دفاتر پناهندگی، برای رسیدگی به تقاضای شما را آسان تر می کند.

لازم به یادآوری مجدد است، که پاسخهای خلاصه به شما کمک نمی کند بلکه جزئیات کامل است که راهگشا خواهد بود. اگر از شما پرسیده شد که دلایل خود، برای ترک کشور را بیان کنید، از به کار بردن جملات عمومی مانند ’دوست دارم زندگی بهتری داشته باشم‘ اجتناب کنید. سعی کنید خیلی خاص و جزئی به دلایل شخصی خودتان بپردازید: اینکه چرا هیچ آینده ای نداشتید، زندگیتان در کجا سپری می شد و با چه تهدیداتی مواجه بودید.

به عنوان مثال: ۲۲ سپتامبر به همراه پسر عموهایم، عبدالله عزیل و محمد عزیل در میدان مرکزی شهرمان تادیف بودیم که اعضای داعش نمایان شدند و به ظن اینکه ما کرد هستیم، ما را دستگیر کردند. سپس ما را به دفتر مرکزی شان بردند و توسط شخصی به نام خالد مورد ضرب و شتم قرار گرفتیم تا اعتراف کنیم که کرد هستیم.

به خاطر داشته باشید که آماده‌سازی مصاحبه بسیار سرنوشت ساز است با وکیل و یا مدد کارتان تماس حاصل نمایید. اگر ندارید با یک ان جی او معتبر و یا با ما در موبایل اینفو تیم، ارتباط برقرار کنید.


چه بلایی بر سر اطلاعاتی که در اختیار میگذارم میآید؟

تمام گفتگوی شما در طی مصاحبه محرمانه باقی خواهد ماند. به این معنی که در اختیارِ مراجع کشورتان و یا تعقیب کننده احتمالی تان قرار نخواهد گرفت. ممکن است صدای شما در طی مصاحبه ضبط شود. همچنین یک نسخه رونوشت از مصاحبه تهیه خواهد شد. این سند تمام سوال و جواب های مصاحبه شما را در بر خواهد گرفت. در پایان مصاحبه شما، مصاحبه کننده محتویات پرونده را برای شما خواهد خواند. اگر بخشی از آن به اشتباه و یا نادقیق ثبت شده است، شما می توانید درخواستِ تصحیح کردن آن را بدهید. سپس از شما تقاضا خواهد شد که آن را امضا کنید

اگر بخشی از اطلاعاتی که ارائه داده اید در رونوشت موجود نیست و یا به اشتباه ثبت شده است مودبانه از امضا کردن آن خودداری کنید و دلیل آن را برای مصاحبه کننده توضیح دهید. شما همچنین می توانید تقاضای داشتن یک کپی از رونوشت و همچنین فایل صوتی ضبط شده را داشته باشید


چنانچه توانایی حضور به هم رساندن در مصاحبه ام را ندارم چه کنم؟

شما موظفید که در مصاحبه خود شخصا حاضر باشید. تنها در صورتِ بیماریِ جدی و یا ناتوانی جسمیِ حاد معاف میشوید که در این صورت باید غیبت خود را با یک مدرک پزشکی و یا گواهینامه صادره توسط یک مرجع قانونی، توجیه کنید

به عنوان مثال یک حادثه رانندگی برایتان پیش آمده و در بیمارستان بستری شده اید، باید با دفتر پناهندگی تماس بگیرید و آنها را مطلع سازید و همچنین برای آنها اثبات کنید که در بیمارستان بوده اید و قادر به ترک بیمارستان نبودید

چنانچه مصاحبه شخصی خود را از دست بدهید و نتوانید آن را با یک مدرک معتبر توجیه کنید، دفتر پناهندگی به صورت غیر مستقیم درخواست پناهندگی شما را کان لم یکن تلقی می‌کند. تنها راه حل برای این که کیسِ خود را مجددا راه اندازی کنید این است که به صورت رسمی در طی ۹ ماه آینده درخواست بازگشایی بدهید. هرچند باید بدانید که این وضعیت بسیار جدی است و سرنوشت کیسِ شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد


کی و چگونه جوابِ درخواست پناهندگی ام را دریافت میکنم؟

غیرممکن است که بتوان پیشاپیش حدس زد که چقدر باید برای تصمیم نهایی منتظر بمانید. از طرف دیگر انتظار کشیدن برای مدت طولانی الزاماً به معنی منفی بودنِ نتیجه شما نیست. به محض اینکه تصمیمی در مورد شما گرفته شود، دفتر پناهندگی مربوطه شما را در جریان قرار خواهد گذاشت. از طریق اطلاعاتی که در اختیارشان گذاشته اید، همچون تلفن، نامه و یا ایمیل. از شما خواسته میشود که برای دریافتِ جواب، شخصا به دفتر پناهندگی مراجعه کنید

در صورتی که آدرس و یا شماره تلفن تان عوض شده است، حتما دفتر پناهندگی را در جریان قرار دهید. در غیر این صورت نمیتوانند شما را در جریان نتیجه درخواستِ پناهندگیتان بگذارند و شما زمانی که به دلایل دیگر، مثلا برای تمدید کارتِ سفید به دفتر پناهندگی مراجعه میکنید، مطلع میشوید

زمانیکه پاسخ پرونده شماحاضر میشود، در دفتر پناهندگی، به شما یک نامه آگاهی داده خواهد شد (یک صفحه)، خودِ جواب (چندین صفحه). هر دوی این مدارک بسیار مهم هستند و نباید گم شوند


در صورتیکه درخواست پناهندگی ام رد شده است چه کنم؟

اگر جواب منفی دریافت کردید حق داری که تقاضای تجدید نظر کنید. بدین منظور تقاضای تجدید نظر خود را باید ظرف ۳۰ روز آینده ارائه دهید. این مدت قانونی بسیار سختگیرانه است چنانچه در ارایه درخواست تجدیدنظر تعلل کنید ممکن است که شانس دریافت تجدیدنظر را از دست بدهید و مجبور به ترک یونان شوید


در صورتیکه جواب مثبت گرفته ام چه کنم؟

چنانچه پاسخ مثبت نصیب تان شده است، بدان معنی است که در یونان به شما ’وضعیت پناهندگی‘ و یا ’حفاظت جانبی‘ اعطا شده است. اجازه اقامت دریافت خواهید کرد و میتوانید یک اجازه نامه سفر دریافت کنید. برای اطلاعات بیشتر به پست ما درباره اجازه نامه سفر مراجعه کنید