بازگشت به منوی اصلی →

 

مقررات نامه دوبلین ۳


دوبلین ۳ چیست؟

دوبلین ۳ مجموعه مقرراتی است که توسط اتحادیه اروپا بنیان نهاده شده است تا به موجب آن تصمیم گیری می شود که چه کشوری مسئول پذیرفتن ادعای پناهندگی تان است. اگر شما به عنوان یک غیر اروپایی وارد اروپا شوید و درخواست پناهندگی ارائه دهید، جهت تصمیم‌گیری مبنی بر اینکه چه کشوری باید درخواست پناهندگی شما را بررسی کند بر اساس مقررات نامه دوبلین ۳ عمل خواهد شد. این الزاما آن کشوری نیست که به آن ورود کرده اید. دوبلین III در مورد خود پروسه پناهندگی نیست بلکه در مورد یافتنِ کشورِ مسئولِ پروسه پناهندگی شماست.


نقشه کشورهایی که جزو پیمان دابلین هستند با رنگ سبز و آبی مشخص شده اند بر روی عکس کلیک کنید تا بزرگنمایی شود

نقشه کشورهایی که جزو پیمان دابلین هستند با رنگ سبز و آبی مشخص شده اند بر روی عکس کلیک کنید تا بزرگنمایی شود

چه کشورهایی جزو دوبلین III هستند؟

کشورهایی که جزو قرارداد نامه دوبله هستند عبارتند از:

اتریش، بلژیک، بلغارستان، کرواسی، قبرس، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایرلند، ایتالیا،لاتویا، لیتوانی، لیختن اشتاین، لوگزامبورگ، مالتا، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، رومانی، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس، و بریتانیای کبیر.

کشورهای که جزء قراردادنامه دوبلین نیستند و بنابراین شما را برای درخواست پناهندگی به این کشورها ارجاع نمیدهند به عنوان مثال عبارت اند از: ترکیه، مقدونیه، آلبانی، مونته نگرو، صربستان، بوسنی، آمریکا، کانادا، استرالیا و غیره.


چگونه تصمیم گیری می شود که چه کشوری مسئول بررسی درخواست پناهندگی من است؟

دوبلین III دلایل گوناگونی را مبنی بر اینکه چرا کشور دیگری، مسئول پناهندگی شماست و نه کشوری که در حال حاضر در آن هستید. این دلایل به ترتیب اهمیت اعمال میشوند. اگر دلیلِ اول مرتبط نیافتد، دلیل دوم مورد توجه قرار می گیرد.

  • عضو درجه یک خانواده، (مانندِ شوهر، همسر و کودکان زیر ۱۸ سال) که به آنها پناهندگی اعطا شده است و یا پناهجویِ کشور دیگری از قرارداد دوبلین هستند. (کشورهای دوبلین را بالا ببینید.) اگر یک زیرسنِ بدون سرپرست هستید و عضو درجه دو مانندِ برادر، خواهر، عمه، عمو و یا پدربزرگ و مادربزرگی در کشورِ دیگر دوبلین دارید. این تبصره همچنان در مورد شما صادق است. برای اطلاعات بیشتر در موردِ به خانواده پیوستن تحتِ مقرراتِ دوبلین اینجا را ببینید.

  • قبلا برای شما ویزا صادر شده است. (که هنوز اعتبار دارد و یا تا ۶ ماه آینده، منقضی میشود.) و یا اجازه اقامتی از دیگر عضو قرارداد دوبلین دارید. (که هنوز معتبر است و یا در طی ۲ سال پیش منقضی شده است).

  • اثر انگشت شما در کشور دیگری عضو دوبلین گرفته شده است (و در پایگاه داده های اروپا به نام یوروداک ثبت شده است. برای اطلاعات بیشتر به بند بعدی مراجعه کنید.)

  • مدرکی مبنی بر اینکه شما در کشور دیگری عضو دوبلین حضور داشته اید و یا از آن گذر کرده اید. حتی اگر اثر انگشت نداده باشید.


چرا مجبورم که اثر انگشت بدهم؟

هنگامی که به طور غیر قانونی به یک کشور عضو دوبلین ورود میکنید و یا در یکی از این کشورها تقاضای پناهندگی میدهید و بالای ۱۴ سال سن دارید، اثر انگشت شما گرفته میشود و به همراه دیگر اطلاعات شما همچون جنسیت شما، و اینکه کجا و کی شناسایی شده اید، در پایگاه دادهای یوروداک ذخیره میشود. شما به موجب قانون موظفید که اثر انگشت بدهید. اثر انگشت شما با یوروداک مطابقت داده میشود تا معلوم گردد که آیا در کشور عضو دوبلینِ دیگری تقاضا داده اید و یا در آنجا از شما اثر انگشت گرفته شده است.

اثر انگشت شما به همراه جنسیت شما و اطلاعاتی در مورد ورود شما به مدت ۱۸ ماه پس از ورود شما به اتحادیه اروپا در یوروداک نگهداری میشود. همچنین به مدت ۱۰ سال پس ازینکه برای پناهندگی اقدام کنید. پس از آن به نحو خودکار پاک میگردد. نام شما، تصویرتان، تاریخ تولد و ملیت شما به پایگاه دادهِ یوروداک فرستاده نمیشود ولی ممکن است در پایگاه داده های ملی نگهداری شود.

در اینجا میتوانید اطلاعات بیشتری در موردِ آثار انگشت دوبلین بیابید.


آیا دوبلین ۳ به این معنی است که ممکن است به کشوری که پیش از ترک، در آن اثر انگشت داده ام برگردانده شوم؟

بله. عهدنامه دوبلین ۳، عنوان می‌کند که اگر شما وابسته فامیلی نزدیکی در یکی از کشور های دوبلین ندارید یا پیش از این ویزا یا اجازه اقامت در یکی از کشورهای دوبلین نداشته اید، تقاضای پناهندگی شما باید توسط آن کشوری که در آن اثر انگشت داده اید بررسی شود. شما مستلزم هستید که به صورت فیزیکی در آن کشوری که به پناهندگیِ شما رسیدگی می کند، حضور داشته باشید.

از سال ۲۰۱۱ تا پانزدهم مارس ۲۰۱۷ کشورهای دوبلین متقاضیان پناهندگی یا پناهجویان را به یونان باز نگرداند. این بدین خاطر بود که شرایط پذیرش پناهجویان در یونان با استانداردهای اروپایی مطابقت نداشت. اگرچه که پس از ۱۵ مارس ۲۰۱۷ هم اکنون این امکان وجود دارد که کشورهای دوبلین از یونان بخواهند که شما را بازپس گیرد البته به صورتِ موردی. پناهجویان تنها در صورتی به یونان بازگردانده می‌شوند که تقاضای پناهندگی آنها در یونان بعد از ۱۵ مارس ۲۰۱۷ باشد. بازگرداندن افرادِ آسیب پذیر حتی ممکن است، به عنوان مثال افراد زیر سن بدون سرپرست.

در سال ۲۰۱۸ کشورهای دوبلین مختلفی (بیشتر آلمان) از یونان خواستند که بیش از ۹ هزار پناهجو را که پس از ارائه درخواست پناهندگی به صورت غیرقانونی به سمت آلمان حرکت کرده بودند را باز پس بگیرد. اما یونان با پذیرفتن حدود ۲۳۰ نفر از آنها موافقت کرد و نهایتاً تنها ۱۸ جابجایی به وقوع پیوست.


چنانچه دوبلین ۳ از من بخواهد که به کشور دیگر بروم ولی من نخواهم چه میشود؟

شما میتوانید بگویید که با تصمیم فرستاده شدن به یک کشور دیگر موافق نیستید و این تصمیم را در محضر دادگاه به چالش بکشید. برای به چالش کشیدن این تصمیم نیاز به دلایل محکمه پسندی دارید. تنها تعداد روزهای محدودی برای تجدید نظر خواهی فرصت خواهید داشت. در یونان این مدت ۱۵ روز است. شما همچنین میتوانید تقاضا کنید که در کشوری که هم اکنون در آن اید تا زمانیکه به درخواست تجدید نظر شما رسیدگی میشود بمانید. البته بسته به مورد شما، ممکن است که مجبور شوید هزینه های وکیل و دادگاه را متقبل شوید.